Dlaczego włosy wypadają?

Przeciętnie wypada nam około 100 włosów w ciągu każdej dobry jednak większość z nas boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Wpływ na to ma stres, zmęczenie, niekorzystne warunki biorąc pod uwagę środowisko, zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy.

Kiedy więc rozpoznać czy ilość wypadających włosów jest w normie a kiedy należy zacząć walczyć z problemem?

Dlaczego włosy wypadają?

Nieco więcej włosów może wypadać na skutek codziennego ich mycia czy modelowania. Częste rozczesywanie ich także nie wpływa korzystnie. Okazuje się także, że w nieco większej ilości wypadają włosy kręcone oraz te, które są długie – wszystko przez narażanie ich na liczniejsze urazy mechaniczne.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy włosy zaczynają nam wypadać nam nagle i w dużo bardziej zwiększonej ilości. U kobiet najczęściej występującą przyczyną są wtedy zaburzenia hormonalne – na przykład ciąża bądź menopauza. Bardzo często nadmierne wypadanie włosów przebiega również w wyniku innych chorób bądź przyjmowania leków. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wypadanie włosów może być także związanie z chorobami skóry głowy, na przykład grzybicą bądź łupieżem.

Warto również wiedzieć, że włosy mogą wypadać w nadmiernej ilości poprzez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – tutaj zaliczyć można zbyt częste farbowanie czy trwałą ondulację. Co więcej, niekorzystne są wszelkie praktyki modelujące w tym suszenie, kręcenie i prostowanie. Ciekawostką jest też fakt, iż wpływ na wypadanie włosów może mieć wysoka temperatura (włosy częściej wypadają nam latem), również same promienie słoneczne UV nie działają na nie dobroczynnie.

Dieta ma także ogromne znaczenie biorąc pod uwagę stan włosów. Niedobory białka, żelaza, witaminy B i innych wartości odżywczych powodować będzie ich zwiększone wypadanie.

 

Łysienie u kobiet

Kobiety łysieją nieco rzadziej aniżeli mężczyźni chociaż to u nich problem ten przebiega bardziej traumatycznie chociażby ze względów estetycznych. Kobiety, które cierpią na wzmożone wypadanie włosów borykają się nie tylko z dyskomfortem fizycznym, ale także tym na tle psychicznym.

W większości przypadków biorąc pod uwagę kobiety mówić można o łysieniu androgenowym. Takie pojawia się najczęściej zaraz po menopauzie bądź w wyniku stosowania doustnej antykoncepcji, nierzadko przyczyna są również czynniki genetyczne. Włosy zaczynają wypadać w pierwszej kolejności na czubku głowy, potem w kątach czołowych.

Jak już wspomnieliśmy, wypadanie włosów u kobiet jest też częstym problemem zaraz po porodzie oraz z wyniku karmienia naturalnego dziecka. Pocieszającym jest fakt, iż zjawisko to mija samoistnie i nie wymagane jest w tych przypadkach żadne leczenie. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku łysienia kobiet, którego przyczyną są problemy z gruczołem tarczycy, zespołem policystycznych jajników czy nadwrażliwością na androgeny. W pierwszej kolejności należy uporać się z tymi schorzeniami we współpracy z odpowiednim specjalistą.

Łysienie u mężczyzn

Łysienie plackowate to najczęstsza forma wzmożonego wypadania włosów u mężczyzn. Okazuje się, że nawet połowa mężczyzn po 40 roku życia cierpi na to schorzenie. Przyczyną takiego stanu jest osłabienie meszków włosowych.

U mężczyzn występuje też łysienie androgenowe, które da się zauważyć na czubku głowy i kącikach czoła. Co ciekawe, przy łysieniu androgenowym skóry głowy włosy rosną w nadmiernej ilości na plecach, uszach czy w nosie. W większości przypadków przyczyną są czynniki genetyczne. Leczenie musi odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza.

 

Zostaw komentarz